top

 

Artykuły. Zabezpieczenia
EURion - Konstelacja Oriona, Konstelacja EURion

Osoby zajmujące się grafiką, zwłaszcza tworzące projekty lub obrabiający materiały, w których wykorzystywany jest motyw banknotu, mogą napotkać trudność z wykorzystaniem ich wizerunku. Przy pracy nad takim projektem, ze zdziwieniem zauważyłem, że nie mogę takiego pliku otworzyć w programie graficznym. Zainteresowałem się tematem... bo nie lubię nie wiedzieć ;)

Po 1996 r. na banknotach z całego świata (oczywiście nie wszystkich i nie we wszystkich krajach) pojawiło się zabezpieczenie, teoretycznie, uniemożliwiające obróbkę cyfrową. EURion (Konstelacja EURion), bo tak się ono nazywa, to układ pięciu okręgów - w kolorze pomarańczowym, zielonym lub żółtym - których rozmieszczenie przypomina konstelację Oriona

 

Konstelacja Oriona na mapie nieba
- źródło: Wikipedia

mapa

Rozmieszczenie okręgów zabezpieczenia EURion
- źródło: Wikipedia

eurion

Na czym polega system przeciwdziałania fałszerstwom znany jako system CDS (ang. Counterfeit Deterrence System)? Są to rozwiązania informatyczne uniemożliwiające rejestrację i reprodukcję chronionych banknotów przy pomocy komputerów osobistych i narzędzi do cyfrowej obróbki obrazu. W urządzeniach kopiujących (np. skaner) i programach graficznych zaimplementowany jest algorytm rozpoznający taki układ, i w konsekwencji blokowanie możliwości dalszej pracy. Adobe jest jednym z producentów oprogramowania, które stosuje ten system.

 

Komunikat programu Adobe Photoshop przy próbie wczytania pliku z zabezpieczeniem EURion
- źródło: materiały własne

photoshop

Komunikat programu Corel PHOTO-PAINT przy próbie wczytania pliku z zabezpieczeniem EURion
- źródło: materiały własne

corel

Autorem tego rozwiązania jest CBCDG (ang. Central Bank Counterfeit Deterrence Group), czyli Grupa Banków Centralnych ds. Powstrzymywania Fałszerstw Pieniądza. Jest to grupa robocza utworzona na wniosek prezesów banków centralnych krajów G-10 przez 32 banki centralne i instytucje nadzorujące drukarnie banknotów. Misją Grupy jest analizowanie pojawiających się zagrożeń dla bezpieczeństwa banknotów i proponowanie rozwiązań, wdrażanych następnie przez organy emisyjne. Grupa promuje i rozpowszechnia techniki uniemożliwiające użycie sprzętu cyfrowego do fałszowania banknotów.

Przykłady zabezpieczenia EURion na banknotach z USA, Polski i strefy EURO

usd
źródło: Wikipedia

pln
źródło: NBP

eur
źródło: EBC

Możliwych kombinacji jest bardzo dużo i nie muszą one być widoczne na pierwszy rzut oka. Bez względu czy będą dość czytelne czy zamaskowane, maja wspólną cechę - ustalony kolor i rozmieszczenie okręgów.

 

Przykłady rozmieszczenia

Banknot 20 dolarów amerykańskich
- źródło: Wikipedia

np

Przednia strona banknotu 20 dolarów kanadyjskich
- źródło: allbanknotes.blogspot.com

np

Tylna strona banknotu 20 dolarów kanadyjskich
- źródło: allbanknotes.blogspot.com



Przykłady niemaskowanych
- źródło: wordpress.mrreid.org

np

Przykłady maskowanych

20 funtów szterlingów. Nuty
- źródło: people.duke.edu

np

50 dolarów amerykańskich. Cyfra 5 po lewej stronie okręgu
- źródło: Wikipedia

np

5 dolarów australijskich. Kwiatki na gałązce
- źródło: banknotes.rba.gov.au

np

1 000 jenów. Żółte kwiatki
- źródło: Wikipedia

np

Zestawienie banknotów z tym zabezpieczeniem.

Uwaga praktyczna. Wykorzystując wizerunki pieniędzy należy zapoznać się z zasadami, które w zależności od kraju i przeznaczenia różnią się od siebie. Możemy to sprawdzić w wyszukiwarce CBCDG.

Tekst na podstawie informacji ze strony: Central Bank Counterfeit Deterrence Group, firmy Adobe, Wikipedii (linkowane w tekście). Pierwotny artykuł został opublikowany w 2015 r. na blogu dobreprogramy.pl